Hlívy - Lupenaté houby

Zobrazit:


Většinou jedlé a v některých případech dokonce zdravotně prospěšné houby. Asi se nenajde nikdo, kdo by neznal hlívu ústřičnou.

Nejpočetnější skupinu hlív představuje rod Hohenbuehelia. Pro tento rod jsou typické klobouky s charakteristickou rosolovitou vrstvou, která se nachází těsně pod jejich pokožkou. Jedná se o drobnější a většinou nejedlé zástupce hlív s bílým výtrusným prachem. Mezi nejznámější hlívy patří hlíva ústřičná, kterou řadíme do rodu Pleurotus. Tento rod se vyznačuje masitými plodnicemi s nálevkovitými, jazykovitými nebo lasturovitými klobouky a málo vyvinutým nebo téměř chybějícím, excentrickým či bočním třeněm. Plodnice vyrůstají většinou ze dřeva a výtrusný prach bývá bílý nebo krémový.

hlíva dubová

(Pleurotus dryinus)

hlíva hnízdovitá

(Phyllotopsis nidulans)

hlíva plicní

(Pleurotus pulmonarius)

hlíva ústřičná

(Pleurotus ostreatus)

hlíva čepičkatá

(Pleurotus calyptratus)

hlíva nálevkovitá

(Pleurotus cornucopiae)

Lupenaté houby - Hlívy - Abecední seznam:

Český název

Vědecký název  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.